Wmurowanie kamienia węgielnego Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki S.A.

2012-10-24 12:00

W dniu 23 października 2012 r., odbyła się na terenie budowy uroczystość symbolicznego wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki z Parkiem Technologicznym, Inkubatorem Technologicznym, Inkubatorem Przedsiębiorczości, Halą Warsztatową i Salonem Wystawienniczym. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych i rządowych, środowiska akademickiego niemal wszystkich uczelni publicznych Wrocławia, zarządów innych parków technologicznych z regionu, gospodarczych organizacji pozarządowych i firm współpracujących z Parkiem. W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele Stowarzyszenia Klaster innowacyjnych Technologii w Wytwarzaniu CINNOMATECH: Prezes Stowarzyszenia Pani Lilla Jaroń i Wiceprezes Stowarzyszenia Pan Franciszek Januszkiewicz.

Podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego jako pierwszy przemówił Prezes Zarządu DPIN – Profesor Edward Chlebus, pomysłodawca i niezłomny orędownik idei współpracy nauki z biznesem. Przypomniał zgromadzonym o podłożu powstawania Parku – jego misji i zadaniach. Z ramienia Urzędu Marszałkowskiego przemówił Marszałek Rafał Jurkowlaniec, podkreślając wagę inwestycji dla regionu oraz nadzieje z nią związane. Prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Urszula Solińska-Marek, nie kryła zadowolenia z tempa realizacji inwestycji i zadeklarowała dalsze wsparcie Strefy jako udziałowca. Wojewoda Aleksander Marek Skorupa powiedział, że tego typu inwestycje bardzo go cieszą, ponieważ wpisują w strategię rozwoju województwa dolnośląskiego jako silnego gospodarczego dzięki innowacjom. Prorektor Politechniki Wrocławskiej - Profesor Cezary Madryas, zwrócił szczególną uwagę na rolę powstającego kompleksu dla rozwoju przedsiębiorczości wśród studentów i absolwentów.

Po podpisaniu Aktu Erekcyjnego został on zamknięty w specjalnej tubie mosiężnej i umieszczony w kapsule czasu, w której znajdowały się już m.in. zestaw monet obiegowych, egzemplarz prasy lokalnej i projekt Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2020. Następnie kapsuła została zamknięta i umieszczona w specjalnie przygotowanej sakwie i częściowo zamurowana przez gości i gospodarzy uroczystości. Po zakończeniu budowy kapsuła czasu zostanie umieszczona pod posadzką recepcji i przykryta szkłem tak, aby każdy odwiedzający mógł ją zobaczyć.

Tak zakończyła się uroczystość, która była nie tylko symbolicznym zamknięciem ziemnych prac budowlanych, ale także okazją do umocnienia i rozpropagowaniem idei regionalnego technoparku. Kapsuła czasu z aktem erekcyjnym były swego rodzaju deklaracją kierunku działania i rozwoju Parku, a także świadectwem zaangażowania twórców, współtwórców i przyjaciół Parku.
Kolejna uroczystość zaplanowana na terenie przy ul. Kwiatkowskiego, to uroczyste otwarcie Parku, które odbędzie się po zakończeniu budowy – trzeci kwartał 2013 r.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki S.A.

 

Zdjęcia

  •  -
  •  -
  •  -