Projekty zrealizowane

Obraz1

Opracowanie ogrzewanych elektrycznie elementów z płyt TPU wytwarzanych w procesie ciągłym Akronim: ComfyTPU


Cel projektu

W wyniku realizacji projektu opracowano uproszczoną, wysoce elastyczną, jednoetapową technologię wytwarzania płyt grzejnych z termoplastycznego poliuretanu (TPU), która może być wytwarzana za pomocą zautomatyzowanych wysoce elastycznych procesów termoformowania z płaskiego, przewodzącego elektrycznie kompozytu TPU.
Uzyskana technologia jest konkurencyjna pod względem kosztów do klasycznych, wieloetapowych metod przetwarzania termoplastów, składających się z wytłaczania i prasowania. Dzięki wszechstronności opracowanego rozwiązania, nie jest ono bezpośrednio ukierunkowane na konkretny sektor przemysłowy.
Zastosowania projektu obejmują nie tylko konkretne produkty wytworzone z grzejnych płyt TPU z dodatkami węglowymi, takie jak elementy foteli w pociągach, krzesełka na stadionach czy sprzęt ortopedyczny i sportowy, lecz także sam proces produkcyjny. Przykładem jest reaktywna ekstruzja wraz z procesem termoformowania, która ma szereg zalet pod względem właściwości procesowych i ekonomicznych w porównaniu do klasycznych metod wytłaczania i prasowania.

Potencjał zastosowania

Podstawowym zastosowaniem jest formowanie struktur z polimerów termoplastycznych (np. TPU, PP, PE, PS) oraz laminatów z polimerów termoplastycznych wzmocnionych włóknami (tzw. Organo-sheets) lub z polimerów termoutwardzalnych wzmacnianych włóknami.
Producenci elementów z tworzyw sztucznych, którzy wykorzystują autoklawy lub tradycyjne procesy formowania termoplastycznego, stanowią naturalny rynek docelowy.
Przemysł kolejowy zwłaszcza dla producentów wagonów i ich poddostawców, dostarczających elementy wyposażenia wagonów pasażerskich i lokomotyw.
Rozwiązanie może być również stosowane w branży medycznej i rehabilitacyjnej, gdzie grzejne płyty z TPU mogą być wykorzystywane do produkcji zindywidualizowanych wkładek do butów czy ogrzewanych ortez i protez.
Branża odzieży i obuwia sportowego oferując klientom innowacyjne produkty z elementami grzejnymi, które mogą być alternatywą dla istniejących systemów ogrzewania stanowi kolejny potencjalny rynek zbytu.
Elementy wyposażone w grzewcze płyty z TPU mogą być z powodzeniem wykorzystane w małej architekturze miejskiej, takiej jak elementy przystanków, barierek czy schodów przejść podziemnych. Produkcja tych elementów z wykorzystaniem wysokowytrzymałych tworzyw sztucznych może być bardziej opłacalna i przyczyniać się do poprawy jakości, szczególnie gdy zastosowane zostaną płyty grzejne z TPU.
Polski przemysł lotniczy stanowi kolejny interesujący rynek zbytu dla opracowanego rozwiązania, zwłaszcza dla zakładów produkujących szybowce i motoszybowce.
Kolejnym potencjalnym odbiorcą rozwiązania są producenci urządzeń z branży offshore, takich jak elektrownie wiatrowe na otwartym morzu.
Innym sektorem, w którym płyty grzewcze z TPU mogą znaleźć zastosowanie, jest branża budowlana, szczególnie w systemach ogrzewania podłogowego i ścian. Takie rozwiązanie może być atrakcyjne ze względu na niskie zużycie energii oraz precyzyjne sterowanie temperaturą, wpisując się w koncepcję inteligentnych domów.
Branża ogrodnicza może również skorzystać z płyt grzewczych z TPU, które mogą być wykorzystane w inteligentnych systemach ogrodowych, zapewniając dodatnią temperaturę gruntu w okolicach korzeni roślin. Jest to obszar, który dotychczas pozostaje niedostatecznie zbadany i wykorzystany, co otwiera nowe możliwości dla rozwoju tej technologii

Partnerzy konsorcjum projektu

Projekt badawczo-rozwojowego został zrealizowany w ramach działania CORNET – 31 w międzynarodowym konsorcjum przy udziale Klastera Innowacyjnych Technologii Wytwarzania CINNOMATECH (Polska) pełniącego rolę koordynatora oraz Politechniki Warszawskiej (Polska), Forschungsinstitut für Leder und Kunststoffbahnen (FILK) gGmbH (Niemcy), Technische Universität Dresden (Niemcy).

 

Inne zrealizowane projekty:

Obraz1

Kształtowanie na zimno stopu magnezu i wytworzenie stabilnej w warunkach odkształcenia antykorozyjnej powłoki proszkowej,
Akronim: CoFoMag



 

Obraz1

Technologia prasowania z wykorzystaniem inteligentnej membrany dla wydajnej produkcji wyrobów kompozytowych o dużej różnorodności,
Akronim: SmartMembrane



 

Obraz1

Technologia wytwarzania kompozytów zoptymalizowanych pod kątem obciążeń,
Akromim: Invertec